<link href="https://originalniknihy.cz/modules/mod_jf_mobilemenu/assets/jf_mm.min.css" rel="stylesheet" type="text/css"/>

Rady a tipy

Při výběru dovolené s malými dětmi často hraje roli zásadní otázka. Zvládnou moje děti letadlo?
Dnes už běžně vidíte v letadle i maminku s miminkem. Létání zvládnou i malé děti, ale protože cestování s nimi může být náročné. Proto přidáváme 6 tipů, jak dětem, tak i sobě let zpříjemnit a užít si ho.

Čtení dětských knih a vyprávění příběhů podporuje vývoj mozku, rozvíjí řeč, emoce a také posiluje vzájemné mezilidské vztahy dětí. U čtení není důležitý jen samotný příběh, ale také obrázky, básničky a různé slovní hříčky. Proto můžeme dětem někdy pohádku přečíst, jindy ji převyprávět podle obrázků, anebo zazpívat písničku.


Jsou mezi námi maminky, které tak milují čtení, že se nemohou dočkat, až se dítko narodí a budou mu předčítat. To je jeden z důvodů, proč už jako těhotné listují dětskými knížkami a nahlas je předčítají svému bříšku. Navazují tak navíc příjemný kontakt s mrnětem, které ještě ani nevykouklo na svět. Nezapomenutelné chvíle zažívají tyto mamky, když se domácího rituálu účastní i malá budoucí sestřička nebo malý budoucí bráška miminka. To bývá velkým přínosem pro další sourozenecké vztahy. Oba spolu „poslouchají“ a tulí se k mamince, každý z té své strany.

Každý rok před Vánocemi rodiče hledají ty nejzajímavější dárky, kterými by rozzářili úsměvy svých dětí. Velmi dobře znáte ten moment, kdy vaše ratolest s nadšením rozbaluje vánoční dárek a vy čekáte na její reakci. Pojďme se podívat na několik dárků, při jejichž promýšlení se možná trochu zapotíte, ale ten výsledek bude určitě stát za to. 


Skoro každý, kdo napíše rukopis, o kterém si myslí, že by neměl zůstat v šuplíku, chce vydat knihu. Nejlépe také v tištěné podobě. O tom, jestli nakonec na světě vyhrají e-booky nebo klasika, probíhá spousta debat na různé úrovni. Budoucnost nám ukáže. Nicméně každý opravdový knihomol nebo knihomolka vědí, že není nad ten bezva pocit, když držíme tištěnou knížku v ruce. Listujeme, kocháme se, nasáváme. Tak uvidíme…
Víme ale všichni, z čeho se tištěná knížka po technické stránce skládá? Známe základní terminologii částí knihy?

Jak to máte rádi vy? Jen čtěte...

Každý čteme jiným způsobem a máme při této činnosti i jiné návyky a preference. Vypátrali jsme pro vás ty nejčastější typy čtenářů. Najdete se v nich? Možná patříte do více skupin...


Geralfilda Adlifová? Jak jste jí to mohli udělat?
Odhalili jsme pár fíglů, které se Vám budou hodit brzy po tom, co objevíte na testu dvě čárky. Dozvíte se, jak nezbabrat miminku jméno a tak mu nepo… celý jeho život. 
Těchto 10 věcí prostě nedělejte a budete mít klid a Vaše dítko jakbysmet.

 

V minulosti byla s narozením dítěte spojena celá řada tradičních úkonů, jež se dodržovaly po staletí.
Po narození porodní bába dítě vykoupala v malém škopíku, na jehož dno vložila peníz pro štěstí a bohatství novorozeněte. Hocha pak zabalila do zástěr, aby se líbil dívkám. Děvčátko zase zavinula do pánské košile, aby se za ním hoši otáčeli.
Potom porodní bába dítě položila na zem. Následné zvednutí dítěte mužem bylo přiznání k otcovství. V pozdějších dobách se už dítě nepokládalo na zem, ale bába je podala otci přímo do náruče. Přijetím dítka se otec přiznával k otcovství a povinnostem k dítěti i jeho matce. Dostal ponaučení, ať dítko vychová ke slávě boží.